Wady stóp

Gabinet fizjoterapeutyczny “od stóp do głowy” dużą część swojej działalności poświęca na wady stóp. Szczególną uwagę poświęcamy rehabilitacji wad stóp, gdyż wpływają one na zaburzenia całego aparatu ruchu, zaburzając postawę ciała i generują bóle na poszczególnych piętrach naszego kręgosłupa. Mogą być przyczyną poważniejszych schorzeń stawów skokowych, kolanowych i biodrowych oraz poszczególnych odcinków kręgosłupa. Wady stóp u dorosłych i wady stóp u dzieci można korygować poprzez odpowiednio dobraną rehabilitację stóp. Oferujemy pełną diagnostykę oraz odpowiednią rehabilitację, również poprzez dobranie odpowiednich dynamicznych wkładek ortopedycznych.

Korygujemy wszystkie wady stóp starając się przywrócić ich najbardziej prawidłową funkcjonalność:

  • płaskostopie (w tym płaskostopie podłużne oraz płaskostopie poprzeczne)
  • stopa płasko koślawa
  • halux (haluxy)
  • metatarsalgia (ból stopy).

W gabinecie przyjmuje fizjoterapeuta mgr Agnieszka Kleniewska.

Zadzwoń i umów się na wizytę

„Ludzka stopa jest machiną o mistrzowskiej konstrukcji oraz dziełem sztuki.”

Leonardo da Vinci

mgr Agnieszka Kleniewska

fizjoterapeuta

Jestem absolwentką Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii o kierunku Fizjoterapia. Zawód jest moją pasją. Czas dzielę między pacjentów, rodzinę i przyjaciół, z czym dla tych ostatnich jest go zdecydowanie za mało.

Skończyłam kursy Rehabilitacji wad postawy, kurs Biomechaniki funkcjonalnej stopy.

Moich pacjentów traktuję holistycznie, całościowo badam aparat ruchu szukając przyczyny dolegliwości i staram się przynieść ulgę w cierpieniu.

Rehabilitacja stóp

Właściwa rehabilitacja stóp przynosi ulgę zmęczonym stopom, napiętym mięśniom i stawom stóp.

Wady stóp to bardzo poważny problem cywilizacyjny. Stopy jako fundament naszego układu ruchu muszą nam służyć przez całe życie dźwigając osiowy ciężar ciała. Wielu z nas bagatelizuje ból stóp narażając ja na urazy, zwyrodnienia, które przekładają się na bóle w całym układzie ruchu.

Ukształtowana prawidłowo stopa opiera się o podłoże trzema punktami: środkową częścią pięty, głową pierwszej i głową piątej kości śródstopia. Między tymi punktami przebiegają najważniejsze łuki wysklepiające stopę. Są to: łuk podłużny przyśrodkowy, który jest łukiem dynamicznym; łuk podłużny boczny statyczny i łuk poprzeczny przedni. Zaburzenia w którymkolwiek z nich powodują zmianę biomechaniki chodu prowadząc nie tylko do płaskostopia, ale również do przeciążeń na wyższych piętrach układu ruchu.

Z pomocą wtedy podążą właściwa rehabilitacja stóp, dobór odpowiednich ćwiczeń, które z pewnością ulżą w dolegliwościach bólowych.

Korygujemy wszystkie wady stóp starając się przywrócić ich najbardziej prawidłową funkcjonalność

Diagnostyka stóp

Diagnostyka stóp to podstawowy element w procesie leczenia układu ruchu. Polega ona na manualnym badaniu stopy przez fizjoterapeutę, na badaniu komputerowym stóp na podoskopie oraz na badaniu statycznym i dynamicznym na plantokonturografie. Ocenie podlegają trzy łuki stóp, stawy środstopno-paliczkowe, staw skokowy dolny i górny. Wykonywane testy funkcjonalne oceniają wydolność mięśni stóp i podudzia.

Płaskostopie

Płaskostopie to główna dolegliwość stóp. Jest najczęściej występującą wadą stóp zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Należy jednak pamiętać, że występuje pojęcie płaskostopia fizjologicznego, czyli od momentu urodzenia do ok 6, 7 roku życia, kiedy to kształtuje się stopa. Jest to niewydolność mięśni odpowiedzialnych za utrzymanie łuków stóp. Ich osłabienie i rozciągnięcie przyczynia się do obniżenia lub zaniku łuków stopy. Jeśli dojdzie do osłabienia mięśni, obniża się łuk podłużny dynamiczny i stopa staje się stopą płaską niewydolną. W kolejnych etapach płaskostopia dochodzi do rozciągnięcia struktur więzadłowych i stopa staje się stopą płaską wiotką. Ostatnim stadium płaskostopia jest zesztywnienie w obrębie układu kostnego – stopa płaska zesztywniała.

Halux

Halux to deformacja stopy w obrębie pierwszego promienia. Powstaje na wewnętrznej stronie stopy. Uwidacznia się skrzywieniem palucha i narastaniem guzka w obrębie jego głowy. Przyczyn haluxa jest kilka, według najnowszych badań największy wpływ mają uwarunkowania genetyczne. Kolejną przyczyną jest noszenie niewłaściwego obuwia uciskającego przodostopie oraz butów na obcasach. Bezpośrednią przyczyną jest zaburzenie prawidłowej ruchomości stawu skokowego dolnego we wszystkich trzech płaszczyznach. Halux powoduje nie tylko dyskomfort ale i dolegliwości bólowe a w zaawansowanej formie problemy z poruszaniem się.

Stopa płasko koślawa

Stopa płasko koślawa jest bardzo często występującą wadą stóp. Charakteryzuje się obniżeniem podłużnych łuków stopy z jednoczesnym odchyleniem pięty na zewnątrz. Bardzo często towarzyszy tej stopie napięcie lub przykurcz mięśnia trójgłowego łydki, który utrwala koślawe ustawienie pięty. Za tym idzie przykurcz ścięgna Achillesa i więzadeł stóp. Początkowo przypadłość ta jest zupełnie bezbolesna, jednak zaniedbanie ćwiczeń korekcyjnych powoduje powstanie zwyrodnień w okolicy układu kostno stawowego, którym towarzyszy ból.

Wkładki ortopedyczne

Wkładki ortopedyczne dynamiczne stanowią specyficzne zaopatrzenie stóp w przypadku ich dysfunkcji. Znajdują też zastosowanie we wspomaganiu terapii jak i profilaktyce schorzeń w obrębie równych części układu ruchu tj.: schorzenia w obrębie stopy (płaskostopie poprzeczne i podłużne, haluxy, stopa cukrzycowa, rzs, tzw. ostroga piętowa, zapalenie ścięgna Achillesa, odciski modzele), schorzenia w obrębie górnego stawu skokowego (nawracające skręcenia, załamania), schorzenia w obrębie podudzia (np. zespół mięśnia piszczelowego tylnego), schorzenia w obrębie stawu kolanowego (przeciążenia stawu rzepkowo udowego, bóle w przedziałach kolanowych, zaburzenia więzadeł), inne schorzenia (dysfunkcje stawów biodrowo krzyżowych, męczliwość kończyn, stany poudarowe, zespoły przeciążeniowe).

Wkładki ortopedyczne dla dzieci

Wkładki dynamiczne dziecięce znajdują zastosowanie w obrębie nie tylko korekcji wad stóp ale także wad postawy. Wkładki te mają głębokie korytko dla pięty, po to aby ją pozycjonować co ułatwia prawidłową biomechanikę stopy. Wkładki wspierają łuk podłużny zapobiegając płaskostopiu podłużnemu, posiadają odciążenie pięty i przodostopia. Znajdują zastosowanie w leczeniu różnych wad postawy ale także typowych chorób wieku młodzieńczego jak jałowa martwica guza piętowego, tzw. pięta Haglunda oraz jałowa martwica kości piszczelowej, choroba Osgooda Schlattera.

Metatarsalgia

Metatarsalgia to ból w okolicy śródstopia, przodostopia wynikający z uciśnięcia i podrażnienia stawów. Ból lokalizuje się w okolicach kości śródstopia blisko palców od strony podeszwowej i pojawia się najczęściej między drugim a trzecim palcem stopy oraz trzecim a czwartym placem stopy. Największy ból odczuwany jest w momencie obciążenia układu ruchu, czyli w czasie chodzenia, biegania. Dolegliwości maleją w czasie odpoczynku.

Ostroga piętowa

Ostroga piętowa to dolegliwość powodująca ból pięt. Jest to stan zapalny w okolicy bliższego przyczepu rozcięgna podeszwowego. Poprzez ciągłe napięcie rozcięgna i nacisku na guz piętowy organizm często reaguje wykształcając wyrośl kostną w okolicy pięty. Sama ostroga nie boli, bolą natomiast tkanki miękkie otaczające ową wyrośl kostną powodując stan zapalny rozcięgna podeszwowego. Skuteczną pomocą jest masaż rozcięgna podeszwowego oraz zaopatrzenie stóp w odpowiednie dynamiczne ortopedyczne wkładki.

Naszą misją jest pomoc

Gabinet fizjoterapeuty STOM-MED

ul. Chełmońskiego 1
63-100 Śrem

(Gabinet znajduje się na terenie kompleksu szpitalnego w budynku prosektorium, po lewej stronie wjeżdżając na parking)

Godziny pracy

pn – pt: 8.00 – 16.00
+ wizyty umówione indywidualnie